Poradenství, projekce, montáž a servis

Jak odvzdušnit radiátor?

Odvzdušňování radiátorů je nezbytnou činností pro zajištění efektivního a účinného vytápění domácnosti. Pokud radiátor obsahuje vzduch, nemůže správně ohřívat a vytápět prostor, což vede k vyšším nákladům na energii a nižšímu komfortu. Pojďte se s námi dozvědět, jak a kdy radiátory odvzdušňovat, abyste předešli nepříjemným komplikacím a zajistili si hladký chod vytápění.

Kdy je čas odvzdušnit radiátor

Radiátor potřebuje odvzdušnění, pokud šumí, šplouchá nebo se nerovnoměrně ohřívá. Pravidelné kontroly a odvzdušňování jsou doporučeny na začátku topné sezóny nebo po úpravách topného systému.

Příprava na odvzdušnění

Před samotným odvzdušněním je důležité se řádně připravit. Budete potřebovat odvzdušňovací klíč (nebo plochý šroubovák), nádobu na zachycení vody a hadřík pro utření případného úniku. Postupujte následovně:

Postupujte následovně:

  1. Vypněte topný systém: Před odvzdušněním vždy vypněte topení, aby voda uvnitř radiátorů nebyla pod tlakem.
  2. Zajistěte přístup k radiátoru: Ujistěte se, že máte volný přístup k odvzdušňovacímu ventilu radiátoru.

Odvzdušnění krok za krokem

  1. Najděte odvzdušňovací ventil: Ventil se obvykle nachází na horní straně radiátoru.
  2. Otevřete ventil: Pomocí odvzdušňovacího klíče nebo šroubováku pomalu otáčejte ventilem proti směru hodinových ručiček. Uslyšíte syčení, jak vzduch uniká.
  3. Zachyťte unikající vodu: Jakmile začne unikat voda, znamená to, že veškerý vzduch byl odstraněn. Ventil okamžitě zavřete, aby nedošlo k úniku většího množství vody.
  4. Opakujte podle potřeby: Tento proces opakujte na všech radiátorech ve vašem domě, kde je potřeba odvzdušnění.

Odvzdušnění podlahového topení

Podlahové topení může vyžadovat specifické postupy a nástroje. Postupujte podle návodu výrobce nebo konzultujte odborníka. Pravidelná údržba je klíčová pro optimální výkon.

Pravidelné odvzdušňování topných těles zvyšuje účinnost vytápění a snižuje náklady. Pokud si nejste jisti, jak odvzdušnit své topné systémy, vždy kontaktujte odborníka. Udržujte svůj topný systém v kondici a dopřejte si komfortní teplotu po celou zimu!

Copyright © 2024